Prijavi se na bilten

Prijavi se na bilten Stellantis Communications i budi u toku na svim vestima.

24 Jan 2012

Uspešna godina za Alfu i Đulijetu, sada sa TCT automatskim menjačem i dvostrukim kvačilom

Godina 2011. bila je vrlo uspešna za Alfa Romeo u Evropi, koji je popravio rezultat udela od 0,8% na 1% zahvaljujući Đulijeti. U stvari, prodaja vozila je dostigla 2,8% u Evropi i 14,5% u Italiji, a to su najbolji prodajni rezultati koje je ikada ostvario neki model Alfa Romea u segmentu vozila s petora vrata. U 2011. godini registrovano je oko 80.000 vozila u Evropi od kojih je 45% registrovano u Italiji (35.000). Strana tržišta na kojima je Đulijeta postigla najbolje rezultate bila su francusko (više od 9.200 vozila), englesko (više od 7.000 vozila) i nemačko (više od 6.300 vozila); od kako je promovisana, porudžbine za Đulijetu su širom sveta dostigle ukupan obim od skoro 140.000.

Uspešna godina za Alfu i Đulijetu, sada sa TCT automatskim menjačem i dvostrukim kvačilom


Godina 2011. bila je vrlo uspešna za Alfa Romeo u Evropi, koji je popravio rezultat udela od 0,8% na 1% zahvaljujući Đulijeti. U stvari, prodaja vozila je dostigla 2,8% u Evropi i 14,5% u Italiji, a to su najbolji prodajni rezultati koje je ikada ostvario neki model Alfa Romea u segmentu vozila s petora vrata. U 2011. godini registrovano je oko 80.000 vozila u Evropi od kojih je 45% registrovano u Italiji (35.000). Strana tržišta na kojima je Đulijeta postigla najbolje rezultate bila su francusko (više od 9.200 vozila), englesko (više od 7.000 vozila) i nemačko (više od 6.300 vozila); od kako je promovisana, porudžbine za Đulijetu su širom sveta dostigle ukupan obim od skoro 140.000.

Prodaja vozila je potvrdila veću potražnju za visoke nivoe opreme ‘'Distinctive'' i ‘'Exclusive'', koji predstavljaju oko 90% od ukupne potražnje. Kada je reč o motoru, prodaje su težile ka jačim verzijama: na primer, motor 170 KS MultiAir je zastupljen sa 15% u prodajnom miksu, što je oko sedam puta više od proseka segmenta u ovoj kategoriji snage. Najpopularniji motor je 105KS 1,6 MultiJet koji je zastupljen sa 35% od ukupne prodaje.

Najpopularnija boja je Ghiaccio bela koju svi pamte iz reklama i koja je zastupljena sa 35% prodatih vozila, dok je crvena boja, koja predstavlja važan element u Alfinom asortimanu, zastupljena samo sa oko 6% od ukupnog broja. Kada je reč o crvenoj boji, veoma dobro su prihvaćeni sportski paketi koji se nude u varijantama Đulijete; skoro polovina kupaca koji izaberu ‘'Distinctive/Exclusive'' opremu, daju lični pečat svojoj Đulijeti dodavanjem sportskog sadržaja.

Đulijeta je odmah osvojila vrlo široke i raznovrsne krugove javnosti; ovo vozilo biraju oni čiji je prosek godina 40 sa srednjim ili visokim obrazovanjem, od kojih su 20% žene (u skladu sa tržištem), dok porodični ljudi predstavljaju dobru polovinu kupaca, u poređenju s prosekom u ovom segmentu, koji iznosi petinu. Poslednja dva rezultata pokazuju preokret u ciljnom trendu Alfa Romea, potvrđujući koliko javnost ceni eleganciju i praktičnost ovog vozila.
Međutim, Đulijetu ne hvale samo kupci; od svoje promocije dobila je razne nagrade od domaće i strane štampe. Razlozi ovog iznenađujućeg uspeha su jednostavni: Đulijeta je znala kako da održi obećanja data na njenoj promociji:

- zadovoljstvo u rukovanju i vožnji
- kvalitet i umereni troškovi eksploatacije vozila,
- udobnost u vožnji,
- aktivna i pasivna bezbednost.

Đulijeta se pridružila tradiciji najboljih vozila Alfa Romea, održavajući tradiciju u smislu dinamičnih performansi, ne ugrožavajući pri tom efikasnost i udobnost u svakodnevnoj upotrebi.
Tajna ovakvih performansi jeste u rezultatima neprekidnog tehnološkog istraživanja koje nalazi
svoj najbolji izraz u Đulijeti: kompaktna arhitektura izrađena je od visoko otpornih materijala, koji su omogućili smanjenje mase strukture, elektro-hidraulični upravljač  i sofisticirani sistemi oslanjanja, Alfin dinamički selektor vožnje DNA (za tri različita načina stila vožnje: DINAMIČAN: super sportska vožnja, NORMALAN: gradska vožnja, ZA SVE VREMENSKE PRILIKE: maksimalna sigurnost, čak i u najtežim uslovima prianjanja za put) i nagrađeni motori MultiJet i MultiAir. To su inovacije koje su dovele do uspeha ovog projekta. Danas izvanrednu tehnološku ponudu ovog vozila upotpunjuje Alfina TCT transmisija. Đulijeta opovrgava ustanovljeno verovanje da performanse moraju da ugroze bezbednost, tako što se pokazala kao najbezbednije vozilo u svom segmentu. Kada je reč o vozilu čiji je cilj da dostigne vrh kako po pitanju performansi tako i po pitanju svakodnevne upotrebe, bezbednost je uvek prioritet, ne samo za nas, već isto tako i za naše kupce. Pored dinamičnih karakteristika Đulijete, ovo vozilo nudi kao standardnu opremu u svim verzijama, jedinstvene bezbednosne karakteristike kao što su: Alfin DNA sistem, s elektronskim sistemom Q2 (sistem koji prilikom vožnje u krivini prebacuje obrtni momenat na spoljašnji točak kako bi sprečio podupravljanje prednjeg kraja vozila, tako se postiže prianjanje i poboljšavaju vozne karakteristike). DST (dinamička kontrola raspoloživog obrtnog momenta / sistem protiv zanošenja vozila koji podstiče vozača da pravilno manevriše u hitnim slučajevima, putem impulsa koji se šalje u upravljač). Predpunjenje (garantuje maksimalnu brzinu kočenja u slučaju opasnosti). Ovim karakteristika su dodate i sledeće:
- sistem zaštite vrata od trzaja pri sudaru
- sigurnosni pojasevi sa tri tačke pričvršćivanja sa dvostrukim uređajima za predzatezanje
- šest vazdušnih jastuka kao standardna oprema
- i ESP (elektronska kontrola stabilnosti)

Sve ove karakteristike dovele su do ostvarenja novog rekorda u aktivnoj i pasivnoj bezbednosti: Đulijeta se dokazala kao najbezbednije vozilo s petim vratima koje je ikada testirala organizacija EuroNCAP. Ovo je još važnije ako imate u vidu da, uprkos strožijim standardima koje uvodi EuroNCAP i promociji novih vozila, Đulijeta ostaje i dalje neosporna referenca kada je u pitanju bezbednost vozila sa petim vratima.

Đulijeta dostiže odlične standarde zahvaljujući vrhunskom kvalitetu konstrukcije u svim aspektima. Udobnost vožnje je, na primer, vodeća u klasi, zahvaljujući uzdužnim i vertikalnim mogućnostima oslanjanja. Isto važi i za zvučnu izolaciju putničke kabine koja se sa 25% debljim bočnim prozorima i dvostrukim zaptivkama na vratima, pokazala kao najbolja među svojom direktnom konkurencijom, kako po pitanju zvuka, tako i po pitanju vožnje po kaldrmi brzinom od 50 km/h. Što se tiče enterijera, u Đulijeti je moguće kombinovati pravi sportski izgled sa velikom praktičnošću za svakodnevnu upotrebu. Udobnost boravka u njoj je u stvari njena jaka tačka: upotrebljeni materijali visokog kvaliteta za instrument tablu i ergonomično projektovana unutrašnjost doprinose visokom nivou udobnosti putničke kabine. Zapremina prtljažnog prostora takođe nije ugrožena, zahvaljujući vrlo pravilnom i potpuno upotrebljivom prtljažniku širine od 1023 mm izmedju točkova i maksimalnog kapaciteta od 350 litara. Ovo su elementi na kojima se zasniva ovoliki uspeh, a koji su dopadljivi širokoj javnosti koja takođe uključuje i porodice.

Konačno, osećaj dinamičnosti koji imate vozeći Đulijetu je neuporediv s drugim vozilima. Kao pravi Alfa Romeo, Đulijeta je na testu za prevrtanje zabeležila najmanje naginjanje među svojim direktnim konkurentima.
Sada sledi niz činjenica koje dokazuju kvalitet Đulijetine konstrukcije. Počnimo sa servisiranjem: u poređenju sa svojim konkurentima, Đulijeta je vozilo kome treba najmanje servisa tokom prve tri godine ili 90.000 km. Sve ovo potvrđuje njenu efikasnost i vrlo niske
troškove održavanja, što je dovelo do toga da vozilo postane omiljeno ne samo za pojedince, već i kao vozilo za flote, gde je Đulijeta najprodavanije vozilo u Italiji i ulazi u politiku nabavke svih vodećih evropskih kompanija. Dalji dokaz vrhunskog kvaliteta Đulijete jeste njena rezidualna vrednost: prema programu za procenu šteta na vozilu (EUROTAX), Đulijeta ima najbolju preprodajnu vrednost među vozilima iz svog segmenta. Posle dvanaest meseci, ove vrednosti su za italijansko tržište (68,5%), englesko (77,5%) i špansko (66,9%), ali je Đulijeta takođe i na drugim tržištima među najboljima, kada se radi o rezidualnoj vrednosti.
Dalji dokaz kvaliteta Đulijetine konstrukcije dobijen je od mišljenja kupaca: 98% je zadovoljno, a skoro svi (90%) je preporučilo vozilo; što je za 15 poena iznad opšteg tržišnog proseka za modele prilikom njihove promocije.
Ispitivanje kupaca pokazuje da karakteristike kao što su rukovanje, udobnost i efikasnost jesu one koje ih najviše zadovoljavaju, a njihovo zadovoljstvo raste s pređenom kilometražom.
Upravo će podaci vezani za efikasnost, koji potvrđuju odličan odnos performansi i potrošnje goriva biti ono što će se dalje poboljšati zahvaljujući uvođenju Alfine TCT.

Ako mislite da performanse uvek opterećuju efikasnost i potrošnju goriva, Đulijeta će vas razuveriti: s novom Alfinom TCT automatskom transmisijom, ovo vozilo postiže zaista odlične rezultate u svom segmentu, poboljšavajući već odličnu ručnu transmisiju. Kao što možete da vidite kod oba motora opremljena sa TCT, poboljšava se ubrzanje od 0 do 62, dok se istovremeno smanjuje potrošnja goriva i emisija CO2.

Što se tiče odnosa između emisija CO2 i snage; Đulijeta je pozicionirana u najbolju kategoriju u klasi ne samo kada su u pitanju benzinski motori, već i kada su u pitanju dizel motori. Ne samo kada su u pitanju motori jednake snage, već i kada se porede s verzijama sa manjom snagom. Evo jednog primera: kada uporedimo Đulijetu od 170KS sa TCT 1,4 MultiAir motorom sa vozilom kao što je Golf, iste izlazne snage i s automatskom transmisijom (160 KS 1,4 TSI DSG), videćemo da Đulijeta troši 0,8 litara manje na 100 km i emituje 18 g CO2 manje po kilometru. Da bi postigao vrednosti potrošnje goriva i emisija koje ostvaruje Đulijeta, Golf mora da smanji snagu za 65 KS i da se odrekne automatske transmisije. Da rezimiramo, Alfa Romeo Đulijeta, kao naslednik velike tradicije, uspeva da ostvari vrhunsko rukovanje i vrhunske performanse uz efikasnost vozila koje je udobno i koje predstavlja najnoviju tehnologiju u svakom pogledu. Stoga, inovativna Alfa s transmisijom sa dvostrukim kvačilom upotpunjuje bogatu tehnološku ponudu ovog vozila. Đulijeta zadržava sve karakteristike rukovanja, udobnosti i bezbednosti, uz dalje poboljšavanje performansi i efikasnosti i potpuno poštovanje životne sredine. Sve ovo će nam omogućiti da povećamo našu pokrivenost evropskog tržišta za vozila s petora vrata za oko 10%, i maksimalnim 30% u Švajcarskoj i Holandiji. Đulijeta će biti promovisana širom sveta, takođe i kao konkurencija na tržištima na kojima dominiraju automatske transmisije, kao što su japansko i australijsko. Od početka prodaje, potražnja za Alfinom TCT iznosila je 15% od svih vozila, odnosno, iznad evropskog proseka i to je ono što obećava izvanredan uspeh u budućim prodajama.
Alfina TCT, najbolja automatska transmisija u svojoj klasi u smislu odnosa efikasnosti i performansi.


Najnovija generacija Alfine TCT (Twin Clutch Transmission) automatske transmisije sa suvim dvostrukim kvačilom predstavlja referencu u svojoj klasi po svom odnosu između performansi, potrošnje goriva i emisija, a kombinuje se u Đulijeti s motorima 170 KS 1,4 TB MultiAir i 170 KS 2,0 JTDM. Inovativna transmisija posebno obezbeđuje veću udobnost vožnje i sportski osećaj od automatskih transmisija sa konvertorom obrtnog momenta, uz poboljšanu efikasnost i manju potrošnju goriva. Takođe je vredno pažnje da Alfina TCT poboljšava potrošnju goriva čak i u odnosu na odgovarajuće verzije s ručnom transmisijom, tako što iskorišćava integrisanu kontrolu inteligentnog motora i transmisije u cilju optimizacije performansi i efikasnosti motornog sistema. Ova transmisija može da u potpuno automatskom ili u sekvencijalnom načinu rada, zavisno od toga šta vozač traži. Korisnik može ručno da upravlja preciznom, ergonomskom polugom menjača, ubacivanjem u gornju ili donju poziciju, ili u kombinaciji s tasterima koji se nalaze na upravljaču. Pored toga, vozač može da da lični pečat vozilu korišćenjem Alfinog selektora vožnje DNA za poboljšanje njegovih karakteristika udobnosti, performansi, bezbednosti i efikasnosti. Đulijeta sa Alfinom TCT verzijom opremljena je sa motorom od 170 KS 1,4 TB MultiAir ("Najbolji novi motor 2010."). Njegova maksimalna brzina je 218 km/h, a potrebno je samo 7,7 sekundi za ubrzanje od 0 do 100 km/h. Čak i sa ovim odličnim performansama, potrošnja goriva i emisije su izuzetno niske: 5,2 l/100 km tokom kombinovanog ciklusa i 121 g/km CO2, a ove vrednosti čine Đulijetu najekološkijim i najefikasnijim kompaktnim vozilo na benzinski pogon na tržištu, čak i kada se poredi s verzijama konkurencije sa ručnim menjačem, sa apsolutno slabijom snagom i performansama.

Čak i sa dizel motorom od 170 KS 2,0 JTDM postižu se vrednosti koje obaraju rekorde. U stvari, poređenjem sa istom verzijom sa ručnim menjačem, ubrzanje od 0 do 100 km/h se menja sa 8,0 sekundi na 7,9 sekundi, potrošnja goriva (u kombinovanom ciklusu) pada od 4,7 l/100 km na 4,5 l/100 km, dok emisije CO2 dostižu rekordni nivo za motor ove snage, koji iznosi 119 g/km (124 g/km s ručnim menjačem). Niski troškovi održavanja zajedno sa malom potrošnjom goriva, čine ovo vozilo takodje idealnim izborom za flote vozila u kompanijama.
Nova Alfina TCT sastoji se konceptualno od dva paralelna menjača, jedan za parne brzine i jedan za neparne brzine, svaki sa svojim sopstvenim kvačilom, što omogućava izbor i angažovanje narednog stepena prenosa, dok je prethodni još uvek angažovan. Stepen prenosa se na taj način menja jednostavnim, glatkim i vrlo brzim prebacivanjem na odgovarajuća kvačila, čime se garantuje neprekidno delovanje obrtnog momenta, a time i trakcije. Rezultat toga je udobna vožnja i sportski osećaj, daleko iznad onoga što nude konvencionalne automatske transmisije (s konvertorom obrtnog momenta), koje karakteriše konstantna veza motora i točkova, osećaj bržeg prebacivanja brzina, mogućnost izbora između ručnog ili automatskog načina rada, ali bez značajnog gubitka snage tokom prebacivanja. Štaviše, potrošnja goriva je smanjena za do 10% u poređenju s tradicionalnim automatskim menjačem. Alfin TCT koristi suva kvačila koja omogućavaju, pored drugih prednosti, prirodnu integraciju sa sistemom Start&Stop (sistem za automatsko gašenje i pokretanje motora prilikom stajanja u saobraćaju), funkcijom koja nije uvek na raspolaganju kod tradicionalnih automatskih transmisija, a koja garantuje dodatnu uštedu potrošnje goriva, posebno u gradskoj vožnji. Elektro-hidraulički sistem za pokretanje menjača i kvačila je tipa koji karakteriše velika specifična snaga i efikasnost. Već neznatno vreme koje je potrebno za promenu stepena prenosa može se svesti na minimum, u smislu udobnosti u Alfinoj TCT, u odnosu na poziciju ručice Alfinog selektora DNA. Elektro-hidraulički sistem se, s druge strane, aktivira samo kada je to potrebno u cilju smanjenja gubitaka u sistemu kao celini. Rad Alfine TCT je takođe projektovan da integriše na najbolji način motor sa raznim ugrađenim sistemima u vozilu. Da bi najbolje performanse na putu bile moguće, zavisno od uslova vožnje i želja vozača, ova transmisija ima interakciju sa Alfinim DNA, kočnim sistemom, kontrolom motora i kontrolnim sistemom stabilnosti vozila (VDC). Kontrolni sistem motora automatski identifikuje uslove na putu, nagibe i krivine i optimizira trakciju biranjem najpodesnije brzine, upravljajući isporukom obrtnog momenta i regulisanjem kočenja. Izuzetno brzom obradom parametara, transmisija može da prilagodi svoje ponašanje u realnom vremenu. Na primer, promena stepena prenosa u krivinama može da zavisi od brzine vozila i položaja selektora Alfinog DNA. U Normalnom načinu rada sistem podešava promenu stepena prenosa u krivinama na maksimalnu udobnost, dok u Dinamičnom načinu, i kad god je to odgovarajuće, prebacivanje je onemogućeno kako bi se ostvarile najbolje performanse. Prilikom aktiviranja sistema ASR/VDC, što je slučaj u modu za Sve vremenske prilike, Đulijetin motor sa Alfinom TCT transmisijom prilagođava svoje performanse kako bi obezbedio stabilnost vozila. Prilikom startovanja na uzbrdici iz stanja mirovanja, Alfina TCT ostvaruje interakciju sa sistemom Start&Stop i kočnim sistemom, preko funkcije sistema za asistenciju pri polasku na uzbrdici (Hill Holder), kako bi se sprečilo nepoželjno klizanje vozila unazad.

Što se tiče ergonomije, sve što vozač treba da uradi je da jednostavno otpusti pedalu kočnice kako bi vozilo glatko krenulo prilikom parkiranja, u redovima, ili na semaforima, zahvaljujući funkciji polakog kretanja napred ("Creeping"). Dalje karakteristike nove Alfine TCT jesu fleksibilna primena, kompaktna konstrukcija, dvostruko suvo kvačilo (tipa koji garantuje najveću efikasnost u smislu potrošnje medju automatskim transmisijama). Ova transmisija je prva na svetu koja garantuje do 350 Nm prenosivog obrtnog momenta motora, što znači da se može kombinovati sa izuzetnim dizel motorom od 170 KS 2.0 JTDM bez ograničavanja njegovih performansi i uz istovremeno obezbeđivanje svih prethodno navedenih prednosti. Kvačila su projektovana "for life" i, za razliku od tradicionalnih kvačila, njihova zamena nije potrebna. Ako uporedimo "suva" kvačila sa "mokrim", hlađenim uljem, možemo sa sigurnošću da kažemo da ona prva rasipaju energiju samo tokom same klizne faze promene stepena prenosa i preuzimanja brzina, dok "mokra" kvačila, koja rade u uljanoj kupki, dovode do gubitaka usled viskoznog trenja kao što su ona kod konvencionalnih automatskih transmisija, čak i kada nisu u funkciji. Oni takođe zahtevaju prinudno hlađenje uljem, a time i stalni utrošak energije za pokretanje namenske pumpe za ulje (koje nema kod suvih kvačila).

Na kraju, „mokra" automatska transmisija zahteva oko 4,8 litara više ulja za menjač nego suva verzija, opet, zbog hlađenja kvačila (na ovaj način se ukupna povećava težina vozila i gubici usled povećanog prskanja ulja među zupčanicima). Kada uzmemo sve ove efekte u obzir, vidimo da je "suva" transmisija kao što je Alfina TCT, oko 6% efikasnija od odgovarajuće "mokre" u smislu potrošnje.

Torino, 24. januar 2012.