Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera Stellantis Communications i bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami

09 lis 2021

Bearman tworzy historię, zostając mistrzem ADAC F4 powered by Abarth

Po zdobyciu tytułu mistrza we Włoszech, Oliver Bearman został też mistrzem ADAC F4 powered by Abarth. To historyczne, pierwsze podwójne zwycięstwo w Formule 4. Trzy wyścigi na torze Nürburgring wygrali Tramnitz, Bearman i Bedrin. Wśród zespołów triumfuje Van Amersfoort Racing.

• Po zdobyciu tytułu mistrza we Włoszech, Oliver Bearman został też mistrzem ADAC F4 powered by Abarth. To historyczne, pierwsze podwójne zwycięstwo w Formule 4.
  • Trzy wyścigi na torze Nürburgring wygrali Tramnitz, Bearman i Bedrin.
  • Wśród zespołów triumfuje Van Amersfoort Racing.

Oliver Bearman (Wielka Brytania - Van Amersfoort Racing) przeszedł do historii Formuły 4. Po raz pierwszy od 2014 roku, w którym zadebiutowała seria zainicjowana przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA), jednemu kierowcy udało się w tym samym sezonie zdobyć tytuł mistrza zarówno we włoskiej, jak i niemieckiej serii.
W ostatniej rundzie sezonu na torze Nürburgring, brytyjski kierowca zajął piąte miejsce w pierwszym wyścigu. Po kontakcie z bezpośrednim rywalem o mistrzostwo, Timem Tramnitzem (Niemcy - US Racing), Bearman musiał wrócić do boksu, aby wymienić przód w swoim Tatuusie F4 T014 napędzanym silnikiem Abarth 1.4 T-Jet  pochodzącym z seryjnego modelu.
W drugim wyścigu na zalanym deszczem torze, Bearman odniósł szóste zwycięstwo w tym sezonie i powiększył swoją przewagę do 21 punktów nad Tramnitzem, który był czwarty. W trzecim wyścigu, kontakt pomiędzy Tramnitzem i Dufkiem zaraz po starcie spowodował oddanie tytułu w ręce Brytyjczyka, który do końca walczył o podium i zadowolił się czwartym miejscem, które zapewniło mu tytuł mistrza.

„Jestem naprawdę szczęśliwy”, powiedział mistrz. „To był fantastyczny sezon. Miałem szansę zwyciężyć w finałowym wyścigu i próbowałem, chociaż nie chciałem podejmować zbyt dużego ryzyka. Nigdy bym nie pomyślał, że mogę zdobyć tytuł mistrza Niemiec i Włoch, pokonując świetnych kierowców. Walka z Timem była naprawdę ekscytująca i po pierwszym wyścigu wiedziałem, że muszę zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby zdobyć mistrzostwo. Teraz czas pomyśleć o przyszłości. Oczywiście moim marzeniem jest Formuła 1, ale krok po kroku, zdobywając co roku kolejne szczyty”.

W pierwszym wyścigu, wraz z Tramnitzem na podium stanęli: Joshua Dufek (Szwajcaria - Van Amersfoort Racing) i Vlad Lomko (Rosja - US Racing), a wśród debiutantów triumfował Alex Dunne (Irlandia - US Racing). W drugim wyścigu, za Bearmanem podium zdobyli: Luke Browning (Wielka Brytania - US Racing) i Joshua Dufek, natomiast Robert De Haan (Holandia - Van Amersfoort Racing) zwyciężył w klasyfikacji debiutantów, debiutując właśnie w niemieckiej serii. W trzecim wyścigu, Nikita Bedrin (Rosja - Van Amersfoort Racing) zwyciężył, wyprzedzając Victora Berniera (Francja - R-Ace GP) i Luke`a Browninga.
W walce o tytuł najlepszego zespołu, mistrzem został Van Amersfoort Racing, powtarzając swój sukces z 2020 roku i odnosząc podwójne zwycięstwo, po zdobyciu tego samego tytułu we włoskiej edycji Mistrzostw F4 powered by Abarth certified by FIA.

Finalna klasyfikacja Mistrzostw ADAC F4 Powered by Abarth: 1. Oliver Bearman (Wielka Brytania, Van Amersfoort Racing), 295, 2. Tim Tramnitz (Niemcy, US Racing), 269,  3. Luke Browning (Wielka Brytnia, US Racing), 220,  4. Victor Bernier (Francja, R-ACE GP), 167, 5. Nikita Bedrin (Rosja, Van Amersfoort Racing), 147.